Magyar nyelv és irodalom érettségi tételek

Feltételezések

Feltételezések

Az állandósult szókapcsolatok stilisztikai szerepe

2017. június 11. - &nagyszilvi

Gyakran választunk és használunk az egyszerűbb szavak helyett több szóból álló szókapcsolatokat, mert színesebbé, kifejezőbbé, hatásosabbá akarjuk tenni beszédünket. Az állandósult szókapcsolatok használata a mindennapi társalgásban, az újságokban (a sajtóban), az irodalmi alkotásokban egyaránt…

Tovább

A publicisztikai stílus

A publicisztikai stílus a sajtó, az újságírás, a publicisztikai művek tipikus nyelvhasználata. Feladata, hogy tájékoztassa a társadalom tagjait az időszerű politikai, gazdasági, kulturális stb. eseményekről, emellett elvi felelősséggel és meggyőző szándékkal elemzi a kérdéseket, a megfogalmazásban…

Tovább

A képszerűség stíluseszközei

Stíluseszköz: a szöveg azon nyelvi egysége, amely stílusértéket (többletjelentést) hordoz. A szépirodalom sajátos kommunikációtartalma mélyebb, sűrítettebb, mint a köznapi közlésfolyamaté. Egy-egy elem stílushatása gyakran abban rejlik, hogy a művész tudatosan áthág bizonyos szabályokat – ezért…

Tovább

Az összefoglalás funkciója és típusai

Mikor készítünk összefoglalást?  A szöveg megírása előtt önmagunknak, ez segíti a szöveg megírását (vázlat). A szöveg bevezetésében, így a hallgatókat, olvasókat tájékoztatjuk a szöveg további felépítéséről, tartalmáról. Ez egyúttal segíti a későbbi szöveg áttekintését is. A szöveg befejező…

Tovább

A nyilvános beszéd, a közszereplés főbb nyelvi és viselkedésbeli kritériumai

A retorika fogalma Az ékesszólás művészete, szónoklattan. Az antik felfogás szerint egyszerre művészet és megtanulható, megtanulandó tudomány; a jól beszélés és szép beszéd művészete, a meggyőzés tudománya. A retorika tárgya Minden olyan ügy, amelynek javára a szónok meg akarja nyerni a…

Tovább

A továbbtanuláshoz, illetve a munka világában szükséges szövegtípusok

A hivatalos stílus jellemzői: - sajátos szavak és kifejezések - bonyolult mondatszerkezet, terpeszkedő kifejezések - pontosságra, egyértelműségre törekvés - személytelenség - formai követelmények   Az önéletrajz  Önéletrajzot általában iskolai felvételik, új munkahely megpályázása,…

Tovább

Várady Szabolcs költészete

Várady Szabolcs 1943-ban született Budapesten. Magyar nyelv és irodalom szakos tanári diplomát szerzett. Az Európa Könyvkiadó felelős szerkesztője, majd főszerkesztője, A Holmi c. folyóirat versrovatát szerkesztette. Versek és műfordítások mellett tanulmányt, kritikát és számos színpadi produkcióhoz…

Tovább

Budapest színházi élete. Arthur Schnitzler: A Bernhardi-ügy (Örkény Színház)

Idén tavasszal az osztállyal Arthur Schnitzler A Bernhardi-ügy című darabját láttuk az Örkény Színházban. Rendezője Ascher Tamás. Az Örkény Színház a Madách téren, a 30-as években épült, eredetileg mozinak szánt épületben működik. Több tulajdonos- és profilváltás után 1954-től 2004-ig a Madách…

Tovább

A detektívregény. Agatha Christie: Gyilkosság az Orient Expresszen

Az irodalmat hagyományosan két nagy csoportra osztjuk: szépirodalomra és szórakoztató irodalomra. Az utóbbi nem művészi kifejezés, hanem szórakoztatás céljából jön létre, olvasótábora azonban jóval nagyobb, mint az előzőé. Tipikus műfajai a sci-fi, a kalandregény, a fantasy, a horror, a thriller, a…

Tovább

Az egyszerű mondat részei és felépítése

A mondat - a beszéd legkisebb egysége - tájékoztat, kifejezi a beszélő érzelmeit, felhívja rá a hallgató figyelmét - lezártság jellemzi - a szöveg láncszemnyi egysége - az élőszó és az írás önálló szakasza - kifejezendő tartalom és a beszélő szándéka együtt jelenik meg   Kommunikációs…

Tovább
süti beállítások módosítása