Magyar nyelv és irodalom érettségi tételek

Feltételezések

Feltételezések

A leggyakoribb érvelési hibák

2025. május 16. - &nagyszilvi

Az élet különböző területein az emberek véleménye gyakran eltérő. Ilyenkor néha az is elegendő, ha mindenki kifejti a gondolatait, megmagyarázza az álláspontját - nincs szükség megegyezésre. Van, amikor érvekkel kell meggyőznie egyik félnek a másikat, közös nevezőre kell jutniuk (pl. ha egy döntéshez megegyezésre van szükség). És van, amikor az érveinkkel rábeszélünk: elhatározásra, tettre akarunk ösztönözni. Az érv: meggyőződésünk bizonyítására, illetve mások megállapításainak cáfolására felhasznált tény, bizonyíték vagy körülmény.

Az érvelés: érvek felhasználása az igazság bizonyítására. Az érvelésnek nem az a célja, hogy legyőzzünk, hanem az, hogy meggyőzzünk másokat, és az együttgondolkodással közelebb jussunk az igazsághoz.

Az érvelés három legfőbb módja (legtöbbször ezek keveredése érvényesül):

  • az észre, logikára ható (logosz - kicsit száraz, erőszakos mód)
  • erkölcsi érzékre ható (ethosz), pl. becsület, tisztesség, kötelesség
  • pátosz: érzelmekre ható (a leghatásosabb) 

Az érv felépítése

Az érv általában egy vagy két premisszából (bizonyítékból) és az ezekből következő tételből áll. Pl.:

1. premissza: Minden ember halandó.

2. premissza: Szókratész ember.

Tétel: Szókratész halandó. 

Az érvelési hibák egy állításban olyan hamisságok, amelyek az előfeltételek igazságától függetlenül érvénytelenítik az állítást. Azaz a premisszák ugyan igazak, de a tétel már hamis. Ezek a hibák magukban az érvelés szerkezetében vannak. Érvelési hibákat az emberek leginkább meggondolatlanságból ejtenek, de politikusok vagy propagandisták ezeket következetesen, szándékosan is szokták használni. Segítségükkel az igazságot és a valóságot el lehet fedni, attól egy eltérő benyomást kelteni, és így próbálják meggyőzni a hallgatóságot a nekik kedvező álláspontokról.

Gyakori érvelési hibák:

1. Állító kérdés

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben a kérdésed feltevésénél olyasmit állítottál be tényszerűnek, ami nem feltétlen az. Így nem tudsz úgy válaszolni a kérdésre, hogy azzal egyben a benne foglalt állítást is megcáfold.

Haladtál már valamit a kényszeres kleptomániád leküzdésében?

2. Általánosítás kevés adatból

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben egy személyes vagy elkülönült példát hoztál érvnek.

Jucus egyik ismerősétől azt hallotta, hogy az ükanyja kutyájának unokatestvérének  gazdájának a fia kapott egy védőoltást, majd nem sokkal később kiderült róla, hogy autista. Tehát tuti autizmust okoznak a védőoltások.

3. Bizonyítási kényszer áthárítása

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben saját állításodat önmagában nem támasztod alá, hanem addig igaznak tekinted, amíg más meg nem cáfolja.

Képzeld! Egy láthatatlan rózsaszín sárkány él a garázsomban! Bizonyítsd be, hogy nem!

Egy állítás helyességének a bizonyítása mindig azon nyugszik, aki azt kijelenti.

4. Csúszós lejtő

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben szerinted ha egy esemény megtörténik, abból egy másik, nagyon rossz esemény fog következni. Valójában jószerint semmi, vagy nagyon kevés bizonyítja a két esemény összefüggését.

Ha összeházasodhatnak a melegek, akkor Vivien szerint ebből az lesz, hogy a gyerekek molesztálása elfogadott lesz. Emiatt Vivien szerint nem kéne engedélyezni a melegházasságot.

5. Elterelő manőver

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben ahelyett, hogy a felhozott, gyakran kínos témával foglalkoznál, hirtelen eltereled a szót.

Lehet, hogy Krisz büntetőfékezett, de nézd már, hogy a felesége mennyire szomorú!

6. Erőre hivatkozó érvelés

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben félelmet keltesz vagy fenyegetsz érvelés helyett. Ez az érzelmekre hatás egyik gyakori fajtája. Rendes érvelés része is lehetne érzelmekre hatni és valós fenyegetettségre hivatkozni. A probléma akkor van, ha logikus érvelés helyett használják, vagy hogy elfedjék, hogy nincs rendes racionális indokuk pozíciójuk védelmében.

Vivien szerint egy gonosz nemzetközi üzletember ármánykodik Magyarország ellen, aki migránsokat akar rászabadítani az országra, hogy gyilkoljanak, megerőszakolják az asszonyságainkat és elvegyék a munkánkat.

7. Érzelmekre hatás

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben rendes érvelés helyett érzelmi választ akartál kiváltani a másikból. Egy érvelés is kiválthat érzelmi választ, de az nem helyettesíti azt.

Ha nem lájkolod a fotómat, akkor szomorú leszek én, ez a kiskutya, kiscica, alpaka és a nagymamád is csalódik benned.

8. Féligazság

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben úgy vezetsz félre valaki, hogy bár igazat állítasz, szándékosan kihagysz fontos információt.

Vivien a beoltott emberek millióinak számával próbál meggyőzni arról, hogy Magyarországon jó a Covid-19 világjárvány kezelése. Azonban elhallgatja azokat a számokat, amelyek valóban mutatnák a járványkezelés sikerességét, például hogy hányan haltak meg.

9. Félreértett statisztika

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben statisztikai adatot hozol az állításod alátámasztására, azonban ez az adat állításodat nem támasztja alá.

Az egész világon az emberek átlagosan 54%-a kórházban hal meg. Ha elkerülöd a kórházakat, tovább élsz!

10. Hagyományra vagy újra hivatkozás

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben egy hagyományra vagy hosszan tartó kulturális szokásra, avagy az újdonságra hivatkozol az állításod alátámasztására. Valójában nem attól jó valami, hogy új vagy régi.

Régen engem is vertek, aztán mégis ember lett belőlem! A fiataloknak se ártana pár pofon!

11. Hamis dilemma

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben két lehetőséget mutattál be lehetséges opcióként,  pedig valójában ennél több és talán kevésbé egyszerűsítő lehetőség létezik. 

Feminista vagy? Vagy nem utálod a férfiakat?

12. Hamis okozat

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben két tény között oksági kapcsolatot tételezel, holott nincs.

A kalózok száma folyamatosan csökken az utóbbi időkben, míg a globális felmelegedés erősödik. Ha több kalózunk lenne, a hőmérséklet is csökkenne!

13. Körkörös érvelés

Magával a ténnyel akarod igazolni az állítást. 

Nem csak mi mondjuk a Bibliáról, hogy Istentől származó kijelentés, maga a Biblia is így nyilatkozik önmagáról.

14. Normálisságra hivatkozás

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben önkényes kritériumok alapján valamit "normális"-nak titulálsz, a "normális" itt jellemzően neked a "jó"-val egyenlő. Gyakran a természetességre vagy közvélekedésre hivatkozás egyik fajtája.

A kisfiúk kisautókkal, a kislányok babákkal játszanak. Fordítva nem normális!

15. Rész-egész hiba

Az egész tulajdonságait rávetíted az összes részére, vagy fordítva.

Magyarországon konzervatív kormány van, tehát a magyarok konzervatívok.

16. Személyes kétely

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben azért nem gondolsz egy érvet igaznak, mert nem tudod elképzelni, nem látod át, hogy hogy is lehet igaz.

Azt mondják, a sajt világszerte a legnépszerűbb ételek közé tartozik. Ez tuti tévedés, mert ez egy büdös és undorító étel.

17. "Te is" érvelés

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben nem a téged ért kritikára válaszolsz, hanem a másik oldal kezded kritizálni, azt a benyomást keltve, hogy a másik oldal is hasonlóan rossz.

A Fidesz 15 év alatt leépítette a jogállamot, masszív propagandagépezetet épített és törvényesítette a korrupciót. - Mer a Gyurcsány jobb vót?

18. Természetességre hivatkozás

Ez egy olyan érvelési hiba, amiben valamit azért tartasz jónak, igazoltnak, szükségesnek, stb. mert az "természetes".

Az antibiotikumok mind mesterségesen előállított szerek, tehát csak károsak lehetnek az egészségre!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://feltetelezesek.blog.hu/api/trackback/id/tr818860354

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása