Magyar nyelv és irodalom érettségi tételek

Feltételezések

Feltételezések

A nyelv mint jelrendszer

2017. március 27. - &nagyszilvi

Jel az óracsörgés,a csengőszó az iskolában, a közlekedési lámpa zöld színe, a kézfogás, a dadogás; jel a kémiában a H, a matematikában a +, - stb. A jeleket „lefordítjuk”, jelentésüket megfejtjük, és ösztönösen vagy tudatosan felhasználjuk. A jelek felhasználásuk során jelzésekké válnak. Az…

Tovább

Nyelvújítás

Nyelvújítás: elsősorban avatott nyelvművelők (írók, költők, nyelvészek) tudatos beavatkozása az adott nyelv életébe, az aktuális mondanivaló kifejezhetősége és jobb, hajlékonyabb megformálhatósága érdekében. A magyar nyelvújítás tág értelemben kb. 100 évig, Bessenyei fellépésétől (1770) a Magyar…

Tovább

Az információs társadalom hatása a nyelvhasználatra és a nyelvi érintkezésre

Információs társadalom: szociológiai kifejezés az információ egyszerű, gyors és széleskörű terjedése nyomán kialakuló társadalomra. Kezdetét a XX. századi találmányok jelentik (rádió, tv, telefon), az információs forradalom kifejezést viszont manapság az internet hozta hatalmas és gyors változásokra…

Tovább

A főbb nyelvváltozatok bemutatása

Nemzeti nyelv: nyelvünk egésze, minden magyarul beszélő ember minden nyelvi megnyilatkozásának összes eleme. A. Normatív nyelvváltozatok: a) Irodalmi nyelv: - főleg írott, nagyközösségi célú - nemzeti nyelvünk legcsiszoltabb írott formája - fajtái pl.: szépirodalmi nyelv, esszényelv, értekező…

Tovább

Szophoklész tragédiái - Antigoné

A görög színház és színjátszás: A Kr.e. 5. sz.-ban a dráma lett a görög irodalom vezető műneme. A dráma kialakulása vallásos szertartásokhoz, Dionüszosz ünnepeihez kapcsolódik. Később Dionüszosz helyét elsősorban a trójai, a mükénéi és a thébai mondakör tragikus sorsú hősei foglalták el. A…

Tovább

Shakespeare drámái - Rómeó és Júlia

Shakespeare az angol irodalom és talán egész Európa legnagyobb reneszánsz kori drámaírója. Az ő ideje alatt vált a dráma az angol irodalom vezető műnemévé. A reneszánsz drámák jellemzői Shakespeare életéről igen kevés információ maradt fent, de azt tudjuk, hogy pályája során dolgozott színészként,…

Tovább

Radnóti Miklós költészete

A Nyugat harmadik nemzedékéhez tartozó alkotó. Költő, műfordító, prózaíró. Költészetére kezdetben – a generációhoz tartozó más költőkhöz hasonlóan - az avantgárd irányzatok hatottak. Korai költészetében jellemző még a lázadás, a hagyományos műfaji és formai keretekkel való szembeszegülés. Az…

Tovább

Örkény István: Tóték

Örkény (1912-1979) már a húszas éveiben a barátaival karöltve folyóiratot adott ki. Túlélte a II. világháborút, a hadifogságot, hazaértekor bontakozott ki írói pályája. A hatvanas évektől kezdve kísérletezgetni kezdett a stílusokkal. Érdeklődése a groteszk felé irányítja, mikor a Nászutasok a…

Tovább

Kosztolányi Dezső: Édes Anna

Bevezető gondolatok Kosztolányi Dezső (1885-1936) a magyar irodalmi kánon egyik legsokoldalúbb szerzője. A Nyugat első nemzedékének nagyhatású irodalmárát költőként, novella- és regényíróként ugyanolyan nagy elismerés övezi, mint elméleti íróként, esszéistaként. Édes Anna című műve – utolsó regénye…

Tovább

Franz Kafka: Átváltozás

Kafka azzal lett korunk irodalmának egyik legfontosabb alakjává, hogy mindenkinél nagyobb átéléssel szólaltatta az elidegenedés, a magányérzet, a bizonytalanság érzését. Kafka élményeit és tapasztalatait az Osztrák-Magyar Monarchia világában szerezte. Prágában született, németül beszélő, zsidó…

Tovább
süti beállítások módosítása